Skip to content Skip to footer

MAT, PARLAK, YUMUŞAK DOKULU LAMİNASYON

Laminasyon cilaları kullanıcıya; yırtılmaya dayanıklı ve leke tutmama gibi birçok avantaj sağlar. Laminasyon, basılı tabakalara bir veya iki tarafa uygulanan ve basılı malzemelere geliştirme ve koruma sağlayan plastik bir filmdir. Mat laminasyon, görüntünün ve ilk izlenimin her şey anlamına geldiği ürünler için mükemmel bir kalite sunan zarif bir etki sağlar, bu yüzden çoğu kişinin tercihidir. Parlak laminasyonla parlak kaplama, sanat eserine çok daha çarpıcı bir görünüm kazandırır, ışık laminattan yansır ve renklere, özellikle siyahlara daha zengin bir derinlik kazandırır. Yumuşak dokunuşlu laminatın dokusunu yazılı bağlamda tanımlamak zordur – birçok kullanıcı bunu kadife veya pürüzsüz süet malzeme gibi hissettirdiğini ifade eder. Ancak bunu tarif edecekseniz, mat görünümü ve lüks hissi ile gerçekten eşsiz bir yüzey demek uygundur.

SERT KAPAKLI KİTAPLAR

Ciltli kitapların tümü kaliteyi sergilemekle ilgilidir. Şık, sağlam görünümü ve göze çarpan boyutlarıyla, sert kapaklı kitaplar anında merak uyandırır ve kitap raflarında ön plana çıkarlar. Ciltli kitaplar, dayanıklı olacak şekilde tasarlandığından, her okuyucu koleksiyonuna değerli bir katkı sağlarlar. Ciltli kitaplar, sayfa içeriğinizi düzenleyen ve bir metin bloğuna yapıştıran büyük / küçük harf ciltleme ile başlar. Bu metin bloğu daha sonra tipik olarak kağıt, bez veya başka bir koruyucu kumaşla kaplı kartondan yapılmış kitap kapaklarına yapışır. Çoğu ciltli kitap, asitsiz kağıda basılır ve yıllar boyunca çalışmalarınızın kalitesini korur.

DOLGULU KAPAK KİTAPLARI

Kitabınıza biraz daha fazla ağırlık vermek için, yumuşak karton katmanları arasına ince bir köpük dolgu katmanı içeren bir kapak oluşturabiliriz. Bu, kitapları daha dayanıklı bir hale getirirken kapağı küçük çentiklere ve eziklere karşı korur. Özellikle çocuk kitapları bu yöntemle üretildiklerinde oldukça dayanıklı bir hale gelir ve kolay kolay yıpranmaz.  Bu seçenek yalnızca çocuk kitaplarına daha yumuşak bir his vermek için mükemmel olmakla kalmaz, aynı zamanda dolgulu kapaklar yemek kitaplarına, fotoğraf kitaplarına veya yoğun kullanım görecek diğer türdeki projelere koruma eklemek için de kullanılabilir.

TELLİ/SPİRALLİ KİTAPLAR

Spiral ciltli kitaplar; düşük maliyetleri, inanılmaz dayanıklılıkları ve profesyonel sunumlarıyla popülerdir. Sayfalar, yüksek hızlı dijital yazıcılarda yazdırılır. Kapaklar ve iç sayfalar (veya “bağırsaklar”) daha sonra ciltleme için delinir ve ciltleme ekibi spiralleri yerleştirir. Kağıt ve kapak stoklarının yanı sıra, renkli spiraller, eşleşen vinil arkalıklar, poli kapaklar ve her türlü özel kitap baskı ihtiyacına uyacak cep kapakları için birçok seçenek sunuyoruz.

KUTULU KİTAPLAR

Karton kitap basımı, özel bir üretim sürecidir. Karton defterler birçok şekil ve boyutta üretilmektedir. Şekiller, kitabınızın standart karton kitabından farklı olmasını sağlayan bir kalıp kesme makinesi kullanılarak oluşturulur. Farklı şekiller tasarlanabilir, bir tahta kitabını kanguru, ayı, yaprak veya herhangi bir şey gibi görünmesi için kesilebilir.

DİKİŞ BAĞLANTISI

Kitap ciltleme tipik olarak bir dikiş ciltleme teknolojisi (ciltsiz ciltleme olarak da bilinir) kullanılarak yapılır ve yüksek kaliteli malzemelerle tamamlanmış prestijli bir son proje isteyenler için idealdir. Dikiş ciltleme tekniğini kullanarak ciltleme, kağıt boyutu, ağırlık dahil olmak üzere tamamen kişiselleştirilebilir.

EYER BAĞLANTISI

Herhangi bir dergi, çizgi roman veya broşüre bakarsanız, muhtemelen bir tel dikiş ciltleme örneğine bakıyorsunuzdur. Günümüzde mevcut en popüler ciltleme yöntemlerinden biridir. Sırttan zımbalamada, katlanmış kağıt yaprakları iç içe yerleştirilir ve kat yerinden zımba ile tutturulur. Bu yığınlar, her iki tarafı bir eyer üzerindeki bacaklar gibi sarkacak şekilde bir tutma aparatının üzerine yerleştirilir. Daha sonra, uzun tel zımbalar kağıda geçirilerek veya “dikilerek” yönteme özel adını verir. Sırt dikişli kitapçıklar için iki zımba standart iken, daha büyük kağıt boyutları sırt boyunca daha fazlasını gerektirebilir.

PUR CİLTLEME

PUR Ciltleme, Poliüretan Reaktif (PUR) yapıştırıcı kullanan yumuşak kapaklı bir ciltleme yöntemini ifade eder.

PUR Ciltleme, sayfaların ve kapağın sırta yapıştırıldığı ve kitabın diğer üç tarafının, onlara temiz “mükemmel” kenarlar vermek için gerektiği gibi kırpıldığı bir ciltleme biçimidir.

Poliüretan Reaktif (PUR), mevcut en dayanıklı kitap ciltleme tutkalıdır. Etilen Vinil Asetat (EVA) veya geleneksel mükemmel ciltlemede kullanılan diğer yapıştırıcılardan çok daha üstündür.

MÜKEMMEL CİLTLEME

Perfect Binding, yaygın olarak kullanılan bir yumuşak kapak ciltleme yöntemidir. Bu ciltleme yöntemiyle, sayfalar ve kapak sırtta güçlü ancak esnek bir termal yapıştırıcıyla birbirine yapıştırılır. Kitabın diğer üç tarafı daha sonra, onlara temiz “mükemmel” kenarlar sağlamak için gerektiği kadar kırpılır. Mükemmel ciltli kitapların birincil faydaları, profesyonel görünmeleri ve görsel çekicilik sunmaları, ciltli kitaplardan daha ucuza üretilmeleri ve iyi istiflenmeleridir. Ayrıca, mükemmel ciltleme yöntemiyle oluşturulan kare omurga kenarı, kitabın başlığının veya diğer bilgilerin sırt üzerine basılmasına olanak tanır… Bu, tel dikiş ve spiral ciltleme yöntemlerinin sunmadığı bir şey.

X